فایروال

فایروال وب

تجهیزات F5

ارتباط امن و دورکاری

سندباکس

تجهیزات امنیتی DDOS

مدیریت وقایع و امنیت اطلاعات

مدیریت سطح دسترسی (PAM)

Suse Linux

لایسنس لینوکس سوزه اینترپرایز

شرکت رایان نیک تجهیز

 

 

 

کسانی که از سیستم‌عامل لینوکس استفاده می‌کنند حتما با انواع توزیع‌های آن آشنا هستند چرا که لینوکس بیش از 600 توزیع متفاوت دارد که فقط برخی از آن‌ها محبوب و معروفند. از میان توزیع‌های متفاوت لینوکس، توزیع سوزه یا SUSE Linux Enterprise یکی از شناخته شده ترین توزیع‌هاست.

 

 

 

 

 

سوزه یا SUSE شرکتی چند ملیتی است که محصولات متن باز شرکتی بر پایه سیستم عامل لینوکس را ارائه می‌کند. همان‌طور که می‌دانید لینوکس دارای توزیع‌های متفاوتی از جمله Ubuntu، Fedora، Red Hat یا Debian است و سوزه یکی دیگر از این توزیع‌های معروف است که در سال 1992 در آلمان ایجاد شد.

 

 

سیستم عامل لینوکس سوزه چیست؟

سوزه یا SUSE شرکتی چند ملیتی است که محصولات متن باز شرکتی بر پایه سیستم عامل لینوکس را ارائه می‌کند. همان‌طور که می‌دانید لینوکس دارای توزیع‌های متفاوتی از جمله Ubuntu، Fedora، Red Hat یا Debian است و سوزه یکی دیگر از این توزیع‌های معروف است که در سال 1992 در آلمان ایجاد شد.

سوزه مخفف Software und System-Entwicklung ( توسعه نرم افزار و سیستم) است. لینوکس سوزه نوعی سیستم­عامل توزیع لینوکس است که بر اساس لینوکس متن باز ساخته شده و همراه با برخی نرم­افزارهای کاربردی متن باز ارائه می­شود، ویژگی اصلی  لینوکس سوزه این است که علاوه بر مقیاس‌پذیری به کاربرها اجازه می‌دهد خدمات IT را در محیط‌های مختلفی به سادگی اجرا کنند.

انواع محصولات لینوکس سوزه

سوزه یکی از اولین شرکت هایی است که هسته لینوکس را تجاری سازی کرد. این شرکت 30 سال قبل با تلاشی ساده کار خود را آغاز کرد و حالا به یک شرکت جهانی تبدیل شده است که نقشی پیشرو در نوآوری لینوکس ایفا می کند. سوزه تقریباً 20 محصول دارد که در چهار دسته زیر قرار دارد:

 • سرور: در بین محصولات سروری سوزه سیستم عامل این شرکت با عنوانSUSE Linux Enterprise Server یا به اختصار SLES پرچمدار است. این پرچمدار محبوب، نسخه‌هایی برای سه پلتفرم IBM هم دارد که شامل این ‌موارد است: IBM Z، Linux ONE  وPower Systems. سوزه محصولی هم برای سرور سازمانی با معماری 64 بیتی Arm ارائه کرده است که در این دسته قرار دارد.

 • محیط‌ها: این دسته شامل محصولات مختلفی می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • SUSE Linux Enterprise Desktop

 •  SLES for SAP Applications

 • SUSE Linux Enterprise Real Time

 • SUSE Linux Enterprise Micro

 • SUSE Linux Enterprise High Performance Computing

 • SUSE in the public cloud

 • مدیریتی و افزونه‌ها: در این دسته  چنین محصولاتی قرار می‌گیرند: SUSE Manager، SUSE Linux Enterprise Live Patching و SUSE Linux Enterprise High Availability Extension.

 • SUSE Rancher: اگر برای مدیریت خوشه‌های Kubernates سازمان خود نیاز به کمک دارید و می‌خواهید با مقیاس‌پذیری و امنیت بالایی این کار را انجام دهید باید به سراغ محصولات این دسته بروید. این دسته محصولات از آزمایشگاه Rancher سوزه در سال 2020 بیرون آمدند  تا کار مدیریت این خوشه‌های پیچیده را راحت‌تر کنند. محصولات این دسته شامل این موارد می‌شوند: SUSE Rancher، SUSE Rancher Hosted، Rancher Kubernetes Engine، K3 و Rancher Longhom که همگی روی مدیریت Kubernetes اعمال می‌شوند.

پرکاربردترین محصولات Linux SUSE

همان‌طور که اشاره کردیم سوزه حدود 20 محصول برای کاربردهای مختلف دارد، اما برخی از آن‌ها معروف‌تر از دیگر محصولات هستند. در این بخش به صورت اختصار برخی از این محصولات را با ویژگی‌هایشان معرفی می‌کنیم:

SUSE Linux Enterprise Server (SLES)

(SLES)  سیستم عاملی بر پایه لینوکس است که توسط شرکت سوزه توسعه یافته‌است. این محصول تجاری در دو نسخه ارائه شده است:

1) سرور و دسکتاپ

 SLES 15 آخرین نسخه SLES است که در نوامبر 2020 منتشر شده است این نسخه SLES بر اساس توزیع openSUSE Leap 15 نوشته شده‌ و شامل تعدادی از ویژگی‌ها و بهبودهای جدید است، از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معماری ماژولار جدید که به کمک آن می‌توان SLES را در انواع محیط‌ها آسان‌تر پیاده‌سازی و مدیریت کرد.
 • پشتیبانی از جدیدترین سخت‌افزار و نرم‌افزار
 • ویژگی‌های امنیتی پیشرفته، از جمله پشتیبانی از بوت ایمن و سیستم فایل روت رمزگذاری شده
 • بهبود عملکرد و مقیاس‌پذیری

SLES در طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها، از جمله کسب‌وکارها، آژانس‌های دولتی و موسسات آموزشی استفاده می‌شود. برخی از مزایای استفاده از SLES عبارتند از:

 • ثبات: SLES به ثبات و قابلیت اطمینان شناخته شده است. Uptime این محصول مثال‌زدنی است و در محیط‌های مهم و حساس استفاده می‌شود.
 • امنیت: SLES بسیار ایمن است. SUSE Linux Enterprise Server این امنیت را مدیون ویژگی‌های امنیتی مانند بوت ایمن و سیستم فایل روت رمزگذاری شده است.
 • عملکرد: SUSE Linux Enterprise Server برای عملکرد بهتر طراحی شده است و می‌توان از آن در اجرای طیف وسیعی از کارهای پردازشی، از جمله پایگاه‌های داده، سرورهای وب و برنامه‌ها استفاده کرد.
 • مقیاس‌پذیری: این محصول سوزه مقیاس‌پذیر است و می‌توان از آن برای اجرای پیاده‌سازی‌های کوچک تک‌سرور یا خوشه‌های بزرگ Multi-Node استفاده کرد.
 • قابلیت مدیریت: SLES دارای مجموعه‌ای از ابزارهای مدیریت سیستم عامل است که کار مدیریت به آن‌ها بسیار ساده شده است.

‌اگر به دنبال یک سیستم عامل لینوکس قابل اعتماد، ایمن و مقیاس‌پذیر برای کسب‌وکار خود هستید، SUSE Linux Enterprise Server  گزینه خوبی است. از آن‌جا که ثبات، امنیت و عملکردSLES  مثال‌زدنی است، آن را برای استفاده در محیط‌های حساس و مهم طراحی به کار می‌گیرند.

2) SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications

SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications سیستم عامل لینوکسی است که برای برنامه های SAP بهینه شده است.

SLES for SAP Applications شامل ویژگی‌هایی است که آن را برای اجرای برنامه‌های SAP ایده‌ئال می کند، از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از آخرین نسخه های SAP
 • ویژگی‌های امنیتی پیشرفته
 • ابزارهای پیاده‌سازی و پیکربندی خودکار
 • پشتیبانی از قابلیت اطمینان بالا و بازیابی از اتفاقات
 • مستندات و پشتیبانی جامع

SLES for SAP Applications توسط طیف گسترده ای از سازمان‌ها، از جمله کسب‌وکارها، آژانس‌های دولتی و موسسات آموزشی استفاده می شود. این محصول انتخابی محبوب برای سازمان‌هایی است که برنامه های SAP را اجرا می کنند زیرا یک پلتفرم پایدار، ایمن و قابل اعتماد برای این برنامه‌ها را فراهم می‌کند.

در اینجا برخی از مزایای استفاده از SLES for SAP Applications آورده شده است:

 • کاهش زمان Downtime: این محصول شامل تعدادی از ویژگی‌ها مانندfailover  خودکار و خوشه‌بندی با قابلیت اطمینان بالا است که به کاهش زمان downtime کمک می‌کند.
 • امنیت بهبود یافته: شامل تعدادی از ویژگی‌های امنیتی پیشرفته است، مانند پشتیبانی از بوت ایمن و سیستم فایل روت رمزگذاری شده.
 • پیاده سازی و پیکربندی ساده شده: شامل ابزارهای پیاده‌سازی و پیکربندی خودکار است که باعث می شود SAP applications به سرعت و به راحتی راه‌اندازی شوند.
 • مقیاس پذیری: می تواند برای پاسخگویی به نیازهای مشاغل در حال رشد مقیاس‌بندی شود.
 • به صرفه بودن: با کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری، عملکرد و پیاده سازی، راه حلی مقرون به صرفه برای اجرای برنامه‌های SAP است.

در اینجا برخی از ویژگی های خاص SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications  آورده شده است:

 • ابزاری برای مدیریت متمرکز است که به ساده‌سازی مدیریت برنامه‌های SAP کمک می‌کند.
 • افزونه‌ای مطمئن است که امنیت را برای برنامه‌های SAP فراهم می‌کند.
 • راه حلی برای محافظت از برنامه‌های SAP در برابر اتفاقات از پیش تعیین نشده است.

3) سیستم عامل SUSE Linux Enterprise Micro

SLE Micro یک سیستم­عامل (OS) سبک و غیرقابل­تغییر است که برای برنامه­های Edge و Embedded طراحی­شده­است. SLE Micro بر اساس پلتفرم SUSE Linux Enterprise Server (SLES) ساخته شده­است و شامل ویژگی‌هایی است که آن را برای این نوع برنامه­ها ایده‌ئال می‌کند، ویژه‌گی‌هایی مانند:

 • اندازه کوچک: SLE Micro یک OS بسیار کوچک است که آن را برای دستگاه‌هایی با فضای ذخیره‌سازی محدود ایده‌ئال می‌کند.
 • غیرقابل تغییر: SLE Micro غیرقابل تغییر است، به این معنی که پس از استقرار نمی‌توان آن را تغییر داد. این ویژگی به جلوگیری از آسیب پذیری‌های امنیتی و اجرای قابل اعتماد برنامه‌ها کمک می‌کند.
 • ایمنی: SLE Micro شامل تعدادی از ویژگی‌های امنیتی مانند پشتیبانی از بوت ایمن و سیستم فایل روت رمزگذاری‌شده است.
 • کاربرپسندی: این محصول برای توسعه‌دهندگان آسان و با قابلیت سفارشی‌سازی طراحی شده است.
 • مقرون­به­صرفه: این محصول سوزه یک سیستم عامل مقرون­به­صرفه برای برنامه‌های Edge  و Embedded شده است.

اگر به دنبال یک OS سبک، غیرقابل تغییر و ایمن برای برنامه­های Edge و Embedded هستید،SLE Micro گزینه مناسبی است.

تفاوت لینوکس سوزه با دیگر توزیع‌های لینوکس در چیست؟

تفاوت عمده بین توزیع‌های مختلف لینوکس در مخاطب و سیستم‌های هدف آن‌ها است. مثلا، برخی از توزیع‌ها برای سیستم‌های دسکتاپ سفارشی شده‌اند، برخی از توزیع‌ها برای سیستم‌های سرور سفارشی شده‌اند و برخی از توزیع‌ها برای دستگاه‌های قدیمی سفارشی شده‌اند.

معمولاً توزیع‌ها برای اهداف خاص یا برای فراهم کردن محیطی برای انجام عملکردهای خاص طراحی می‌شوند.

تفاوت عمده دیگر بین توزیع‌ها، فرآیند نصب و به‌روزرسانی برنامه‌ها است. توزیع‌های مختلف از ابزارهای مختلف نصب و مدیریت برنامه، به نام ابزارهای مدیریت بسته استفاده می‌کنند.

تفاوت بعدی در چگونگی پشتیبانی و ارائه به‌روزرسانی است. برخی از توزیع‌ها را تعدادی داوطلب محافظت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر را فروشنده تجاری حفظ و پشتیبانی می‌کند.

اگر توزیعی را جمعی از افراد حفظ کنند، به‌روزرسانی‌ها و پشتیبانی‌های آن رایگان خواهد بود. اما اگر توزیعی را فروشنده تجاری حفظ کند، ممکن است مجبور باشید برای خدمات پشتیبانی، به‌روزرسانی‌ها و نگهداری آن هزینه پرداخت کنید.

از کجا لایسنس اصلی محصولات سوزه را بخریم؟

ممکن است در برخی موارد ترجیح دهید از نسخه غیر اصلی محصولات سوزه استفاده کنید؛ اما باید به یاد داشته باشید که در سازمان‌های بزرگی که به عملیات پیشرفته و پیچیده نیاز دارند، سرعت، امنیت، مقیاس‌پذیری و پایداری برایشان مهم است هرگز نباید خطر استفاده از محصولات بدون لایسنس را به جان بخرند.

استفاده از محصولات دارای لایسنس سوزه نه تنها برای این سازمان‌ها مزایای بالا را دارد بلکه این سازمان‌ها می‌توانند از پشتیبانی اصلی سوزه هم بهره‌مند شوند. شما می‌توانید برای خرید لایسنس اصلی محصولات سوزه با کارشناسان ما در رایان نیک تجهیز به شماره 02188209219 داخلی 222 در ارتباط باشید.