فایروال

فایروال وب

تجهیزات F5

ارتباط امن و دورکاری

سندباکس

تجهیزات امنیتی DDOS

مدیریت وقایع و امنیت اطلاعات

مدیریت سطح دسترسی (PAM)

مهاجرت CentOS به Red Hat Linux Enterprise

شرکت رایان نیک تجهیز

CentOS  چیست؟

CentOS مخفف عبارت Community Enterprise Operating System است. CentOS یک زیر شاخه یا Distribution از زیر شاخه­­‌های متعدد سیستم­‌عامل لینوکس است. این پلتفرم open source، به کاربران خود یک بستر رایگان ارائه می­‌دهد تا زیر نظر جامعه متخصصان آنلاین، به فعالیت خود ادامه دهد.

تاریخچه CentOS از سال 2004 و به صورت یک جنبش مستقل و با حمایت انجمن­‌های آنلاین شروع به کار کرد. ساختار این سیستم‌عامل تجاری که در سرورهای کسب­‌ و کارهای کوچک و بزرگ به کار می­‌رود، از منابعی که از سوی شرکت ردهت به رایگان در اختیار عموم قرار گرفته شده­ است نشات می­‌گیرد.

CentOS در ادامه فعالیتش، خود را در سال 2014 به طور رسمی با شرکت ردهت ادغام کرد. ولی در عین حال، به طور مستقل از سیستم­‌عامل تجاری شرکت ردهت یعنی Red Hat Enterprise Linux به کار خود ادامه می­‌دهد.

به صورت کلی می­‌توان گفت CentOS نسخه رایگان RHEL است اما از پشتیبانی­‌های فنی که شرکت ردهت ارائه می­‌دهد برخوردار نیست. ازسویی، CentOS  می­‌تواند نیازهای سازمان­‌ها را به یک سرور مطمئن تا حد بالایی برآورده کند.

 

اتمام سرویس دهی CentOS  از سوی شرکت ردهت

از آنجایی که بسیاری از سازمان­‌ها از نسخه‌های CentOS استفاده می‌کنند، شاید بزرگترین نگرانی که هم اکنون گریبان­‌گیر این سازمان­‌هاست، اطلاعیه­‌ای است که شرکت Red Hat اخیرا منتشر کرده­ است. شرکت ردهت از نسخه CentOS8 تا دسامبر سال 2021 و از نسخه CentOS7 تا ماه جون سال 2024 پشتیبانی خواهد کرد.

 

 

این موضوع می‌­تواند برای بسیاری از کسب­ و­ کارهایی که ساز و کار سرورهای خود را بر اساس CentOS تعبیه کرده­‌اند، بسیار نگران‌کننده­ باشد. زیرا بعد از این دوران امکان بروزرسانی سرویس‌‌ها به صورت stable امکان‌پذیر نخواهند بود که در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد.

مشکلات عدم مهاجرت از CentOS به Red Hat Enterprise Linux

در ابتدا باید بدانید که شرکت Red Hat هشت سال از زمان مقرر شده برای پشتیبانی از CentOS 8 را کوتاه کرده و طبق اطلاعیه اخیر، CentOS7 نیز تنها تا اواسط سال 2024 پشتیبانی ­خواهد ­شد. در واقع پس از به پایان رسیدن سال 2024، CentOS  دیگر مثل قبل قابل اتکا نبوده و ممکن است نسبت به ویروس‌­های جدیدی که ارائه می­‌شوند آسیب پذیر باشد. همچنین بروزرسانی نرم­‌افزارهایی مانند آپاچی، MYSQL و … به صورت stable امکان‌پذیر نخواهد بود و سرویس­‌های نصب شده بر روی این سیستم­‌عامل به مشکل خواهند خورد و دچار آسیب‌پذیری‌های امنیتی خواهند شد.

 

 

علت اصلی انتخاب سیستم عامل Red Hat Linux Enterprise جهت مهاجرت

علت اصلی انتخاب سیستم­‌عامل Red Hat Linux Enterprise به عنوان جایگزینی برای سیستم‌عامل CentOS نسبت به سایر انتخاب­‌های موجود مانند سیستم­‌عامل Ubuntu و fedora و Debian و غیره، مهاجرت آسان، سازگاری بالا بدون از دست­ دادن داده­‌ها و کانفیگ­‌های در حال اجرا می­‌باشد. همچنین به علت

نشات گرفتن سیستم­‌عامل CentOS از ردهت و شباهت بسیار زیاد این دو سیستم­‌عامل، محیطی آشنا برای کاربران این سیستم فراهم خواهد شد که موجب کمترین اتلاف انرژی و زمان در یادگیری این سیستم­‌عامل می‌گردد.

با توجه به موارد ذکر شده Red Hat Linux Enterprise  می­‌تواند بهترین جایگزین برای سازمان‌هایی باشد که پیش از این ازCentOS  استفاده می­‌کردند چرا که این شرکت با توجه به این که خود پشتیبان و مالک CentOS بوده و به خوبی نیازهای مشتریان را می­‌شناسد با ارائه محصول Enterprise  Red Hat Linux توانسته است این مشکلات و نیازها را برطرف کند.

نحوه مهاجرت از CentOS 6,7,8  به Red Hat  Enterprise Linux

برای مهاجرت از CentOS به Red Hat  به توصیه شرکت Red Hat  باید نسخه CentOS خود را مطابق با نسخه Red Hat  انتخاب نمایید.

برای مثال اگر شما از CentOS6 استفاده می­‌کنید بهتر است برای مهاجرت Red Hat6 را انتخاب کنید و بعد از مهاجرت کامل، Red Hat  را آپگرید نمایید.

همچنین در دو شکل زیر نقشه راه مهاجرت از نسخه­‌های CentOS6، Oracle linux6، CentOS7، CentOS8، Oracle linux7 و Oracle linux8 به لینوکس ردهت نشان داده شده­‌است.